অটল অমৃত অভিযান

নগদহীন মাধ্যমৰ অধীনত সুবিধাসমূহ

অসম চৰকাৰৰ এক অভিলাষী স্বাস্থ্য নিশ্চিয়তা আঁচনি

নাগৰিকসকলৰ কল্যাণ সুনিশ্চিত কৰিবলৈ, বিশেষকৈ অৱহেলিত লোকসকলক সু-স্বাস্থ্যৰ উপহাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ এইয়া মুকলি কৰা হৈছে?

অসুস্থতা, যদিও সেইয়া দুৰাৰোগ্য বা বিষমেই হওঁক, ঘৰুৱা কামৰ ব্যয়্সমূহৰ ওপৰত বৃহত পৰিণামসমূহৰ ব্যাপক বিপৰ্য্যয় আনি দিব পাৰে | তাৰোপৰি, কেতিয়াবা জটিল অসুস্থতাৰ হওঁতে, সীমিত গুণগত চিকিত্সা প্ৰাপ্ত কৰাৰ সুযোগ সীমিত হয় | এইয়া এক সত্য যে, অসমৰ বহুতো মানুহে চিকিত্সা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ৰাজ্যৰ বাহিৰত চিকিত্সাৰ দুটা সুবিধা আছে, এইদৰে ব্যয়সমূহত এক অতিৰিক্ত ব্যয়সমূহ সংঘটিত কৰায়, প্ৰায়ে এইবোৰে তেওঁলোকক অভাৱৰ সন্মুখীণ কৰায় | অসম চৰকাৰে অসমৰ প্ৰতিজন নাগৰিকক সহায় কৰাৰ বাবে দৃঢ় প্ৰতিজ্ঞাবদ্ধ যে, এনে কঠিন সময়চোৱাত প্ৰতিজন নাগৰিকক অকলে এৰি নিদিয়ে |

মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দৰ্শন “সবকা সাথ সাবকা বিকাশ”ৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ আৰম্ভ কৰা, অটল অমৃত অভিযান হৈছে স্বাস্থ্য সুনিশ্চিত কৰিবৰ বাবে অসম চৰকাৰ এক ধ্বজাধাৰী আঁচনি | এই উচ্চাকাংক্ষী আঁচনিয়ে বিপিএল বা দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিলৈ আৰু গোটেই অসম জুৰি নিম্ন আয়ৰ পৰিয়ালসমূহলৈ 2 লাখ টকালৈকে ব্যাপক আচ্ছাদনৰ সৈতে আৰু নগদহীন চিকিত্সাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে, এই চিকিত্সা ছয়টা সাধাৰণতে হোৱা আৰু উচ্চ ব্যয়ৰ ৰোগসমূহৰ গ্ৰুপসমূহ যেনে-(ক) কাৰ্ডিওভাচকুলাৰ ৰোগসমূহ, (খ) কেন্সাৰ (গ) বৃক্কজনিত ৰোগসমূহ, (ঘ) স্নায়ুভিত্তিক অৱস্থাসমূহ, (ঙ) নৱজাতকাৰ ৰোগসমূহ আৰু (চ) অগ্নিদগ্ধ হোৱাসমূহৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰদান কৰা হয় |

চিন্তামুক্ত আৰু শ্ৰেষ্ঠ পৰ্য্যায়ৰ চিকিত্সা ছয়্টা বিশেষ বিভাগসমূহৰ ভিতৰত ৪৩৮ অনুমোদিত প্ৰক্ৰিয়াৰ চিকিত্সা প্ৰদান কৰা হয়, অটল অমৃত অভিযান আঁচনি হৈছে প্ৰসৱৰ সময়ত নগদহীন চিকিত্সা প্ৰদান কৰা | নগদহীন চিকিত্সা যোগ্য পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন প্ৰাপ্ত বয়স্ক সদস্যসকলৰ বাবে এক বিশেষ চিনাক্তকৰণ নম্বৰ থকা লেমিনেটেড কাৰ্ডেৰে লেনদেন কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হয় |

প্ৰতিগৰাকী যোগ্য নাবালকক তাৰ/তাইৰ পৰিয়ালৰ মূখ্য ব্যক্তিজনৰ অধীনত অন্তৰ্ভূক্ত কৰা হয় |

ক্লিক কৰক অসম চৰকাৰৰ চৰকাৰী ৱেবচাইট পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ ইয়াত

২৪ x ৭ শুল্কহীন হেল্পলাইন নম্বৰ-১৮০০ ১০২ ৭৪৮০

আচ্ছাদন

প্ৰতি বছৰে প্ৰতিটো যোগ্য পৰিয়ালৰ, প্ৰতি গৰাকী ব্যক্তিলৈ ২ লাখ টকাৰ আচ্ছাদন দিয়া হয়

নিম্নলিখিত বিশেষ বিভাগসমূহত ৪৩৮ জটিল সেৱা প্ৰক্ৰিয়াসমূহক সামৰি নগদহীন চিকিত্সা প্ৰদান কৰা হয়: কাৰ্ডিভাছকুলাৰ ৰোগসমূহ, কেন্সাৰ, কিডনী ৰোগসমূহ, নৱজাতকৰ ৰোগসমূহ, স্নায়ুজনিত ৰোগসমূহৰ অৱস্থা আৰু দগ্ধসমূহত

নগদহীন সেৱা:

  • অসম ৰাজ্যৰ যিকোনো ঠাইতে তালিকাভুক্ত নেটৱৰ্ক চিকিত্সালয়সমূহত.
  • নিম্নলিখিত চহৰসমূহত তালিকাভুক্ত চিকিত্সালয়সমূহত: কলকাতা, দিল্লী(এনচিআৰ অঞ্চল), চেন্নাই, বাংগালুৰু, মুম্বাই(কেৱল কেন্সাৰ চিকিত্সা)

Download scheme brochure for detailed information on roles and responsibilities.

View in Assamese View in English

যোগ্য স্বত্বভোগীসকল

Assam Atal Amrit Abhiyan

বিপিএল পৰিয়ালসমূহ:

১.২ লাখতকৈ নিম্ন বাৰ্ষিক আয়ৰ (বিপিএল) পৰিয়ালসমূহৰ ব্যক্তিসকললৈ(মুক্ত নামভৰ্তিকৰণ)

এপিএল পৰিয়ালসমূহ:

১.২ লাখ আৰু ৫ লাখ( প্ৰতি বছৰে নামমাত্ৰ প্ৰিমিয়াম ১০০/-টকা)ৰ মাজত নিম্ন বাৰ্ষিক আয় (এপিএল)ৰ ব্যক্তিসকল


  • তালিকাভুক্তকৰণ জমা কৰিব লাগিব আৰু পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যৰ সকলো সম্পৰ্কীয় নথিপত্ৰসমূহৰ সত্যতা পৰীক্ষা কৰিব |
  • কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকল, বৰ্তমানে কৰি থকা বা অৱসৰ প্ৰাপ্তসকল এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য নহয়

Disclaimer: All Atal Amrit Beneficiary cards will be activated for cashless treatment on 15 Aug 2017 or as announced by the Government. All APL beneficiaries will be charged Rs 100 as enrolment Fee. Till the formal activation date , the card will not be usable at Hospital locations.

শ্ব’কেছ

Empanelment going on under PMJAY – Ayushman Bharat scheme please apply online

All APL beneficiary who are enrolled under ATAL AMRIT ABHIYAAN, Please contact your nearest District Kiosk for the renewal of your respective cards by paying the same amount as before